Kodokan Judo

judo praha

Kodokan Judo

je japonské bojové umění s možností soutěže. Význam slova KODOKAN lze volně přeložit jako „Centrum pro výuky cesty“ a JUDO jako „jemné umění“, kdy „Ju“ znamená jemný, poddajný, a „Do“ cestu, princip. Myšleno však jako cestu života. Tato slova mají hluboký význam. Dnes již většina klubů mimo Japonsko cvičí pouze sportovní formu, která není úplná. Kompletní systém Kodokan Judo obsahuje techniky hodů, porazů, strhů, páčení rukou a nohou, škrcení, znehybnění držením, techniky úderů a kopů a v neposlední řadě oživovací zdravotní techniky (kuacu, kappo-první pomoc). V systému těchto všech technik se studuje obrana proti neozbrojenému i ozbrojenému útočníkovi, boj v postoji i na zemi, boj formou volného zápasu s bezpečnými pravidly (randori) a nácvik sestav (kata).

Toto bojové umění zvyšuje rovnoměrně fyzickou kondici, udržuje tělo zdravé a pružné a navíc podporuje duchovní rozvoj jedince. Je vhodné také pro všechny věkové skupiny, pro děti od pěti let, muže i ženy bez omezení věku.

Základní hesla Judo:

- Jemnost ovládá sílu… (nebuď tuhý, nervi se silou, buď poddajný jako voda...)

- Veškeré blaho a vzájemný prospěch… (cvič s úctou ke svému soupeři, jedině s jeho pomocí dosáhneš pokroků…)

-Minimální úsilí, maximální účinnost... (cvič tak dlouho, než objevíš principy jemnosti, nebuď strnulý, ale ani příliš poddajný, pak dosáhneš toho, že techniky provedeš s minimální silou rychle a obratně...)

- Jsi-li tlačen ustup, jsi-li tažen postup... (reaguj na tlak, sílu protivníka, nesnaž se odporovat silnějšímu soupeři, ale využij jeho energii ke svému užitku...)

V naší škole se učíme Judo v jeho tradiční formě, s možností soutěže po celé ČR. 

Nahoru