HIKO-RYU TAIJUTSU

                                      

 

HIKO RYU TAIJUTSU

Hiko Ryu Taijutsu se vyvinulo ze stylu Fuji-ryu, které založil velmistr Fujito Koga v r. 1952 a své kořeny má konkrétně v Daito Ryu [v doslovném překladu „velká škola“] Jujitsu velmistra Sokaku Takedy [nejznámějším studentem mistra Takedy byl Morihei Ueshiba, zakladatel Aikido]. Krása tohoto stylu spočívá také v tom, že dal vzniknout třem velice odlišným stylům – Aikido velmistra Morihei Ueshiby, Shinwa Taido velmistra Hoken Inouea, a Fuji Ryu Taijutsu. Velmistři Inoue a Koga spolu trénovali a cestovali po Japonsku a vybrušovali a učili své pokročilé techniky bezpečnostní a policejní složky.

V r. 1991 velmistr Koga pozici velmistra předal senseovi Koshiro Tanakovi, který tento styl dále rozvinul a doplnil o více jak 1000 technik. Tyto techniky jsou dnes základním pilířem této školy. Velmistr Tanaka bojoval osobně ve dvou válkách (v Afghanistánu 6 let a v Iráku), kde svůj styl boje ještě zdokonalil. Nyní cestuje po celém světě učí a trénuje elitní vojenské a policejní složky: Barma, Thajsko (protidrogová jednotka královské thajské policie), Vietnam, Filipíny (SWAT filipínské policie), Kuvajt (Gracie Jiu-Jitsu Academy), Tibet (osobní stráž Dalajlámy), USA a Evropa. Apod.

Hiko Ryu Taijutsu vychází z japonského Jiu Jitsu a sebeobranných starých samurajských technik. Jeho součástí jsou techniky s mečem, holí a nožem. Jedná se o komplexní bojové umění s kořeny v dávném samurajském stylu boje na bojovém poli. Dělí se na dva hlavní programy: Taijutsu a Kodachi, což je krátký samurajský meč. Rodina mistra Tanaky tento meč vylepšila o dvoj ruční rukojeť. Což umožňuje efektivní sebeobranu.

Taijutsu je systém boje beze zbraně, který samuraj použije, když během boje o svou zbraň (kopí nebo katana) přijde. Jedná se o extrémně praktickou metodu obrany před hrozícím nebezpečím v reálném světě a tedy i dnes. Cvičí se v první řadě techniky úderů a kopů, páky, blokování nepřítele, boj na zemi, pády a zenová meditace k posílení fyzické zdatnosti. Na vyšší úrovni se postupně nacvičuje obrana proti útoku nožem, holí a mečem.

Techniky boje se zbraní se dělí na techniky s mečem, holí a japonským nožem. K nacvičování technik s mečem se používá původní meč Hiko Ryu „Kodachi“. Pozornost je rovněž věnována krokům „Taisabaki“ – tedy úhybu před útokem. S mečem Kodachi mohou snadno cvičit i děti a ženy a umožňuje rychlý pohyb, protože má krátkou čepel. Pro trénink s dlouhou čepelí se používá původní hůl Hiko Ryu „Shishi-Bo“, která je cca. 1,5 m dlouhá. Při tréninku s nožem se používá tradiční japonský nůž tanto (18 cm dlouhá čepel).

Cvičíme pod vedením mistra Tanaky a pod dohledem maďarských instruktorů Hiko-ryu v Budapešti, kam pravidelně jezdíme od června 2016. V květnu 2018 Filip Rubínek získal od mistra Tanaky 1. kyu (hnědý pás) v tomto stylu, jeho žáci 5. a 3.kyu. Vzděláváme se i nadále pod dohledem japonských instruktorů senseie Tanaky, aby se zaručila kvalita výuky. V březnu 2019 plánujeme cestu do Japonska, kde bude Filip vykonávat zkoušku na černý pás pod dohledem mistra Tanaky a jeho sekretariátu. 

Od 1. září 2018 jsme se oficiálně stali 4 pobočkou Hiko-ryu Taijutsu a Kodachi ve světě a druhou v Evropě. S podmínkou, že do vykonání 3.danu (černý pás) u Filipa Rubínka bude pobočka otevřena pod dohledem japonských instruktorů, kteří zaručují kvalitu výuky zde v ČR a budou provádět pravidelné kontroly. 

TRÉNINKY KAŽDÉ ÚTERÝ a ČTVRTEK 19:30-21h - více v sekci - Rozpis tréninků - nebo WWW.HIKO-RYU.CZ, nebo www.sebeobranapraha.eu

Pátek 6:30-8:00h Sokol Libeň

Nahoru